Po zebraniu listy potencjalnych księgowych powinieneś dokładniej ocenić ich doświadczenie, kompetencje oraz zakresu usług. Przeprowadź gruntowną ocenę kandydatów, aby mieć pewność, że w przyszłości Twoje finanse będą zachowane w należytym porządku. Poniżej przedstawiamy kluczowe kryteria, które pozwolą Ci wybrać profesjonalnego i przede wszystkim zaufanego księgowego, który poprowadzi dla Ciebie księgowość dla spółki lub JDG.
Kwalifikacje i certyfikaty
Posiadane kwalifikacje i potwierdzające je certyfikaty to pierwsza rzecz, na którą powinieneś zwrócić uwagę. Upewnij się, że wybrana osoba będzie posiadała odpowiednie wykształcenie w zakresie finansów i rachunkowości. Wielu księgowych dodatkowo posiada certyfikaty, które potwierdzają posiadane przez nich umiejętności, np. certyfikat księgowego uprawniający do obsługi podatkowej. Kandydaci, którzy mają potwierdzone kwalifikacje będą bardziej skuteczni i pewni w swojej pracy.
Doświadczenie księgowego w obszarze działalności, jaką chcesz prowadzić
Wiedza i doświadczenie w zakresie działalności, jaką chcesz prowadzić to kolejna kluczowa kwestia, na którą musisz zwrócić uwagę. Specyficzne zasady i przepisy podatkowe, jakie mogą dotyczyć Twojej branży powinny być znane osobie, którą wybierzesz. Dzięki temu łatwiej dostosuje się do specyfiki biznesu, a także będzie bardziej zorientowana w branżowych wymogach. Podczas rozmowy zadaj mu pytania o rozliczenia charakterystyczne dla Twojej branży. Jeśli księgowy nie będzie od razu znał odpowiedzi i obiecał, że wróci do Ciebie z informacją, może okazać się, że Wasza przyszła współpraca nie będzie udana.
Czy księgowy się dokształca?
Przyglądając się doświadczeniu i wiedzy kandydata, nie zapomnij zapytać podczas rozmowy rekrutacyjnej, czy księgowy się dokształca. Ciągle zmieniające się prawo podatkowe oraz wszelkie regulacje finansowe wymagają od osób zajmujących się tymi tematami, aby ciągle być na bieżąco. Statystyki pokazują, że jedynie 80% księgowych regularnie się dokształca. Jeśli nie chcesz trafić na pozostałe 20% nie bój zapytać się o kursy, w jakich ostatnio uczestniczył potencjalny kandydat lub kandydatka.
Opinie klientów i referencje
Referencje i opinie klientów korzystających z usług księgowej, której doświadczenie i kwalifikacje zwróciły Twoją uwagę, to informacje, na jakie powinieneś zwrócić uwagę. Powinny być dla Ciebie ważne, ponieważ pozwolą dowiedzieć się, jakie doświadczenia z daną księgową mieli inni przedsiębiorcy. Pozytywne opinie i rekomendacje to z pewnością dobry znak.
Zaangażowanie i komunikacja
Poprawna komunikacja oraz zaangażowanie we współpracę to także istotny aspekt. Podczas spotkania rekrutacyjnego obserwuj, czy Twój kandydat jest aktywny — słucha, zadaje pytania i jest zaangażowany w rozmowę. Dobra komunikacja będzie podstawą udanej współpracy między Tobą a księgową, ponieważ wymaga od Was ciągłej współpracy i kontaktu. A jeśli o tym ostatnim mowa, sprawdź, czy księgowy, którego masz na oku, oddzwania w ciągu 24 godzin. Możesz zapytać o to kogoś, kogo obsługuje lub sam wysłać wiadomość z prośbą o telefon. W taki sposób przekonasz się, czy specjalista w zakresie księgowości jest kontaktowy. Księgowa, na którą możesz liczyć w każdej chwili to prawdziwy skarb.
Znajomość oprogramowania i nowoczesnej technologii
W dobie cyfrowych czasów wiele księgowych wspomaga się zaawansowanym oprogramowaniem. Wybierając usługi księgowe sprawdź, czy dana osoba ma doświadczenie w korzystaniu z odpowiednich narzędzi oraz programów, które ułatwią prowadzenie Twojej księgowości. Dobrze, jeśli księgowa korzysta także z możliwości załatwiania spraw cyfrowo w Urzędzie Skarbowym czy ZUS-ie.
Dla wielu przedsiębiorców istotne jest również to, czy księgowa odbiera faktury osobiście, czy można je przesłać mailem. Jeśli potencjalny kandydat będzie przekonywał Cię, że osobiście musisz dostarczyć mu papierowe dokumenty, wiedz, że nie musisz tego robić. Może to być znak, że Wasza współpraca nie będzie przebiegała w taki sposób, na jakim Ci zależy.
Dyskrecja i etos pracy
Profesjonalizm, dokładność i przede wszystkim dyskrecja to cechy, którymi powinna wyróżniać się idealna księgowa. Odpowiednie traktowanie poufnych informacji i terminowość to kwestie, o których nie możesz zapomnieć wybierając kandydata na księgową.
Ubezpieczenie księgowego
Choć ubezpieczenie księgowego nie jest najważniejszą kwestią, na nie także powinieneś zwrócić uwagę. Nie da się ukryć — nawet najlepszy księgowy także może się pomylić. Dlatego też wielu z nich ma dodatkowe ubezpieczenie. Jeśli okaże się, że z powodu ich pomyłki Twoja firma poniosła szkodę, zostanie ona pokryta z ubezpieczenia księgowego.
Poza pytaniem o standardowe OC dopytaj również o ubezpieczenie nadwyżkowe albo uzupełniające. To właśnie one gwarantują wypłacalność księgowego ponda sumy, jakie zostały odgórnie ustalone w ustawie.