Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to dobra forma prowadzenia działalności gospodarczej. Jest to znacznie bezpieczniejsze rozwiązanie niż prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki osobowej czy cywilnej. Forma ta niesie ze sobą wiele korzyści i daje największą swobodę działania dla każdego przedsiębiorcy. Część osób, które rozpoczynają dopiero swoją przygodę z biznesem, czasem obawiają się założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ze względu na popularne twierdzenie, że spółka z o.o. grozi podwójnym opodatkowaniem. Jak jest naprawdę?
Podwójne opodatkowanie dochodów
W przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością podwójne opodatkowanie polega na tym, że firma płaci podatek CIT od dochodu spółki, a następnie wspólnicy są zobowiązani do odprowadzania podatku od dywidendy. Jednak jeśli już na początku działalności gospodarczej w odpowiedni sposób pokieruje się spółką, to nie tylko unikniemy podwójnego opodatkowania, ale także mamy szansę na optymalizację wydatków podatkowych. Ma to szczególne zastosowanie w przypadku małych firm, składających się z dwóch wspólników. Zwłaszcza jeśli jeden z nich jest nim tylko formalnie – a działalność prowadzi drugi z nich. Wówczas nie ma konieczności wypłaty wynagrodzeń w formie dywidend. Istnieje wiele sposobów, aby zarobione pieniądze przekazać wspólnikom w innej formie niż dywidenda. Dzięki takim rozwiązaniom nie tylko unikniemy podwójnego opodatkowania, ale także zwiększymy koszty uzyskania przychodu. To z kolei wpłynie na obniżenie CIT-u.
Sposoby uniknięcia podwójnego opodatkowania
Jednym z popularnych sposobów na uniknięcie podwójnego opodatkowania jest podpisywanie różnego rodzaju umów między wspólnikami a samą spółką. Umowa może dotyczyć najmu lokalu, samochodu czy wykonania projektu logo lub strony internetowej. Wydatki tego typu stanowią koszty uzyskania przychodu spółki, zmniejszając tym samym jej podatek dochodowy. Mniej skomplikowanym rozwiązaniem jest zatrudnienie członka zarządu w oparciu o umowę o pracę, umowę zlecenie czy kontrakt menedżerski. Tego typu umowa zapewnia wspólnikom stały dopływ gotówki do prywatnego budżetu. Płacimy wówczas wyłącznie standardowe składki związane z umową, a dla samej spółki jest to również koszt uzyskania przychodu.
Decydując się na prowadzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością warto pamiętać także o tym, że jeśli zdecydujemy się na pozostawienie pieniędzy w kasie firmy, zapłacimy mniejszy podatek niż w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. Dotyczy to oczywiście małych spółek, gdzie stawka CIT wynosi 9% (w przypadku JDG stawka podatkowa wynosi liniowo 19%).
Artykuł ten nie ma na celu promocji obchodzenia prawa podatkowego. Jedynie zachęca przedsiębiorców do prowadzenia przemyślanej księgowości i optymalizacji podatkowej.
Zobacz też jak możesz zaoszczędzić na prowadzeniu biura