Zwołanie zwyczajnego zgromadzenia wspólników spółki z o.o. – ważne kwestie
Kiedy Zarząd musi zwołać zwyczajne zgromadzenie wspólników spółki z o.o.?
Jeżeli Twoja spółka za rok obrotowy przyjęła rok kalendarzowy, wówczas zwyczajne zgromadzenie wspólników spółki z o.o. powinno odbyć się do końca czerwca kolejnego roku kalendarzowego, czyli w tym roku do końca czerwca 2025 roku. Wówczas zostanie zachowany wymieniony w ustawie termin sześciu miesięcy po upływie roku obrotowego.
Kto zwołuje zwyczajne zgromadzenie wspólników?
Zwyczajne zgromadzenie wspólników spółki z o.o. zwoływane jest przez Zarząd spółki. Jeśli członkowie zarządu są wspólnikami, których łączą przyjacielskie stosunki, wówczas można pod pewnymi warunkami odbyć zgromadzenie wspólników bez konieczności jego formalnego zwoływania.
Przepisy prawa, o których trzeba pamiętać w kontekście zwyczajnego zgromadzenia wspólników spółki z o.o.?
O zwyczajnym zgromadzeniu wspólników spółki z o.o. mówi art. 231 Ustawy z dnia 15.09.2000 roku — Kodeks Spółek Handlowych.
Uchwały zwyczajnego zgromadzenia wspólników — co należy wiedzieć?
Będąc w zarządzie spółki z o.o., musisz pamiętać o tym, aby prowadzić księgę protokołów, w której będziesz wpisywać każdą uchwałę, w tym również uchwały zwyczajnego zgromadzenia wspólników. Uchwałę podpisują obecni wspólnicy lub co najmniej przewodniczący oraz osoba, która sporządzała protokół. Jeśli dokument został stworzony przez notariusza, wówczas obowiązkiem zarządu jest wniesienie wypisu protokołu do księgi protokołów.
W protokole należy:
- stwierdzić prawidłowość zwołania zwyczajnego zgromadzenia wspólników
- poświadczyć zdolność zgromadzenia wspólników do podjęcia uchwał;
- wymienić uchwały, które podjęto oraz podać liczbę głosów oddanych za każdą uchwałą
- podać ilość głosów przeciwnych.
Do protokołu dołącza się:
- listę obecności z podpisami uczestników zwyczajnego zgromadzenia wspólników;
- listę wspólników, którzy głosowali, wykorzystując w tym celu środki komunikacji elektronicznej (w myśl art. 2341 – udział w zgromadzeniu wspólników spółki przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej podpisy uczestników zgromadzenia, którzy skorzystali z tej formy głosowania, nie muszą składać osobnych podpisów).
Dowody, które potwierdzają, że zwyczajne zgromadzenie wspólników spółki z o.o. zostało zwołane powinny znaleźć się w księdze protokołów.