Czy obcokrajowiec ma prawo zarejestrować w Polsce działalność gospodarczą ?
Brak obywatelstwa polskiego nie stanowi dla obcokrajowca bariery w kwestii prowadzenia własnego biznesu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Mimo to wielu cudzoziemców, nawet wśród tych, którzy już od kilku lat mieszkają w Polsce, mają problem z założeniem działalności.
Warunki, jakie musi spełnić cudzoziemiec, aby założyć firmę w Polsce, określa art. 13 Ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej.
Jak wynika z treści ustawy, możliwość i forma prowadzenia działalności zależy przede wszystkim od tego, skąd pochodzi dany cudzoziemiec.
DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA, KTÓRĄ W POLSCE MOŻE PROWADZIĆ KAŻDY CUDZOZIEMIEC
prawo polskie umożliwia prowadzenie firmy w następującej formie:
– spółki komandytowej;
– spółki komandytowo-akcyjnej;
– spółki z ograniczoną odpowiedzialnością;
– spółki akcyjnej.
WAŻNE : Cudzoziemiec, aby założyć jedną z wyżej wymienionych spółek, nie musi mieć prawa do pobytu w Polsce.
Istnieją dwie możliwości zarejestrowania w Polsce firmy:
- Przez Internet poprzez formularz S24.
- Rejestracja spółki u notariusza poprzez sporządzenie umowy spółki.
W każdym przypadku wartko skorzystać z pomocy firmy która pomaga w rejestracji poprzez Internet oraz przygotowuje dokumenty do podpisania umowy spółki u notariusza. Biuro spółki przy ulicy Półwiejskiej 17/26 w Poznaniu udostępnia cudzoziemcą również adres pod którym mogą zarejestrować firmę.
PROWADZENIE POZOSTAŁYCH FORM DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ
Cudzoziemcy którzy mogą prowadzić w Polsce działalność gospodarczą na takich samych zasadach jak obywatele Polski, posiadający określoną podstawę pobytu:
- zezwolenie na pobyt stały,
- zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej,
- zezwolenie na pobyt czasowy udzielony w związku z okolicznością: kształcenia na studiach w trybie stacjonarnym (art. 144 ustawy o cudzoziemcach), w celu połączenia się z rodziną poza wyjątkami,
- jest członkiem rodziny w myśl art. 186 ust. 4, ma zezwolenie na pobyt czasowy,
- zezwolenie na pobyt czasowy udzielone przebywającemu na terytorium RP członkowi rodziny w celu połączenia z rodziną w myśl art. 159 ust. 3 i 4;
- status uchodźcy,
- ochronę uzupełniającą,
- zezwolenie na pobyt czasowy i pozostają w związku małżeńskim zawartym z obywatelem polskim zamieszkałym na terytorium RP,
- zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania działalności gospodarczej, udzielone ze względu na kontynuowanie prowadzonej już działalności gospodarczej na podstawie wpisu do CEIDG,
Biznes w Polsce nie musi być prowadzony wyłącznie przez obywatela polskiego. Prawo do zarejestrowania działalności mają również cudzoziemcy. Warto pamiętać, że obcokrajowiec, który założył własną firmę w Polsce, może ubiegać się o wizę na podstawie prowadzenia działalności gospodarczej.
JEŚLI SZUKASZ ADRESU DO REJESTRACJI SWOJEJ FIRMY zapraszamy do kontaktu Biuro Spółki posiada najlepszy adres w Poznaniu.