Jednym z lepszych sposobów na prowadzenie biznesu jest założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Może przybrać to formę rozszerzenia jednoosobowej działalności gospodarczej lub też od razu możemy postawić na tę opcję, gdy decydujemy się prowadzić firmę. W każdym razie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ma tę zaletę, że nie będziemy przy niej odpowiadać całym swoim majątkiem. A jak w ogóle przeprowadzić całą tę procedurę? Okazuje się, że jest to prostsze, aniżeli mogłoby się to nam wydawać!
Dwa sposoby na założenie spółki
Potencjalny przedsiębiorca ma dwie podstawowe opcje dostępne przy zakładaniu spółki z o.o. Pierwsza, można powiedzieć, że domyślna, zakłada udanie się do notariusza, a zatem przybiera formę aktu notarialnego. Po takiej wizycie musimy złożyć elektroniczny wniosek w KRS, aby doszło do rejestracji spółki. Tego procesu dokonujemy przez Portal Rejestrów Sądowych.
Drugą, zdecydowanie wygodniejszą (oraz tańszą!) opcją jest zawarcie umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przy użyciu portalu S24. Jest on udostępniony przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Tu możemy zawnioskować o założenie spółki w formie elektronicznej i właśnie taki elektroniczny wniosek o rejestrację spółki złożymy w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Obie opisane opcje mają swoje atuty, ale także i wady. Kiedy warto zdecydować się na nie?
Na czym polega założenie spółki przez portal S24?
Zacznijmy od wyjaśnienia zasady działania rejestracji przez portal S24. Uznaje się to za idealne rozwiązanie, jeśli spółka ta ma być jednoosobowa lub też nie zakładamy, aby w umowie spółki znalazły się niestandardowe zapisy. Dzięki portalowi eKRS i odpowiedniemu formularzowi możemy w dość prosty, wręcz intuicyjny sposób przejść przez procedurę zakładania spółki z o.o. Portal S24 został skonstruowany w taki sposób, aby przy jego użyciu można było wygenerować wszystkie dokumenty niezbędne przy zakładaniu spółki, co również uwzględnia wniosek o wpis do KRS. Z łatwością wygenerujemy m.in. listę wspólników, oświadczenie o wniesieniu kapitału i inne niezbędne dokumenty.
Zalety internetowego zakładania spółek
Podstawową zaletą założenia spółki z o.o. poprzez portal S24 jest to, że zrobimy to niezwykle szybko. Z założenia może to trwać nawet jedynie dobę, choć w praktyce lepiej przygotować się na kilka dni przeprowadzenia całej procedury. Zrobimy to jednak i to jedynie przy konieczności podpisania się Profilem Zaufanym – to zaś warto założyć również dlatego, że będziemy mieć ułatwione załatwianie innych spraw urzędowych.
Wreszcie wykorzystanie portalu S24 jest niezwykle tanie. Już na samym wniosku o wpis zaoszczędzimy około 300 złotych, a do tego możemy dodać jeszcze opłaty za akt notarialny, który w tradycyjnej formie kosztuje o wiele więcej. Tu zaoszczędzimy sporo ponad 1000 złotych, choć wiele będzie zależeć od konkretnego miasta i kwot żądanych przez notariuszy. Oszczędność opcji internetowej jednak jest faktem.
Czy zawsze lepiej wybrać Internet?
Nie da się jednak ukryć, że są sytuacje, w których opcja portalu S24 nie będzie wystarczająca. Wzór umowy spółki jest tam z góry narzucony i nie mamy zbytniej możliwości, aby realnie ingerować w treść zapisów. Jeśli więc nasza spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ma mieć ściśle określone, nietypowe zapisy, lepiej udać się do notariusza, który będzie musiał przygotować określoną umowę. Jednak nawet i tu można skorzystać z pewnych opcji, jakie daje portal S24. O tym jednak będzie w dalszej części artykułu.
Ściśle określona umowa sp. z o.o. u notariusza
Jeśli chcemy mieć konkretne, niestandardowe zapisy, powinniśmy udać się do notariusza. Tam w umowie doprecyzujemy kwestie takie jak:
- Uprzywilejowanie udziałów;
- Dopłaty;
- Aport lub Agio;
- Zmiany limitu kwoty zobowiązania;
- Ograniczenia prawa do zbywania udziałów;
- Standardowe zapisy dotyczące kworum – a dokładniej zmiana tych zapisów;
- Zmiana standardowych zapisów związanych z tym, jaka większość głosów jest niezbędna, aby doszło do podjęcia uchwały;
- Wybór roku obrotowego jako inny niż kalendarzowy.
Dlaczego w ogóle jest to konieczne? W przypadku niektórych inwestorów może pojawić się taki warunek, że dopiero przy odpowiednich zapisach umowy spółki wejdą oni we współpracę. To zaś wymaga zapisu w formie aktu notarialnego.
Co jest bardziej opłacalne?
Odpowiedź brzmi: to zależy. Jeśli inwestorzy, którzy „muszą” wejść do spółki domagają się konkretnych zapisów, nie zdołamy uniknąć wizyty u notariusza. Jeśli jednak nie ma potrzeby posiadania konkretnych zapisów w umowie spółki, o wiele lepiej jest skorzystać z możliwości, jakie daje portal S24. Podobnie ma się sprawa ustalenia kapitału zakładowego – jeśli ma być wyłącznie pieniężny (czyli bez nieruchomości itp.). Również warto wybrać Internet. Wreszcie, zakładanie spółki z o.o. poprzez portal S24 to znaczna oszczędność czasu.
Chcesz założyć spółkę spersonalizowaną? Zacznij od Internetu!
Musisz mieć spersonalizowane zapisy w spółce, ale chcesz oszczędzić choć trochę czasu i pieniędzy? Wtedy też warto zacząć od portalu S24. Wniosek do KRS będzie tańszy i szybszy, a po założeniu spółki w Internecie udajemy się do notariusza. Tam sporządzane są szczegółowe zapisy umowy spółki. Jest to optymalne rozwiązanie, ponieważ szybko pojawi się odpowiedni zapis w KRS, otrzymamy swój NIP i szybciej będziemy mogli założyć rachunek bankowy. W ostatecznym rozrachunku przyśpieszy to rozpoczęcie działalności gospodarczej.