Jednoosobowa działalność gospodarcza ( JDG) a wirtualne biuro

Jednoosobowa działalność gospodarcza ( JDG) a wirtualne biuro

Zakładając jednoosobową działalność gospodarczą, często jako swoją siedzibę wpisujemy adres naszego mieszkania lub domu. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku, gdy pracujemy przez Internet. Jak wówczas powinniśmy rozliczyć prąd w naszym gospodarstwie domowym? Taryfą Gx dla odbiorców indywidualnych czy może Taryfą Cx dla małych i średnich przedsiębiorstw, podłączonych do sieci niskiego napięcia? Czy wirtualne biuro może być alternatywą dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą?

wirtualne biuro

Korzystam z komputera, drukarki i oświetlenia - czy muszę w domu założyć drugi, biznesowy licznik?

Niestety tak. Zgodnie z obowiązującymi przepisami energetycznymi powinniśmy mieć w pokoju założony osobny licznik z taryfą Cx. Nie jest to zbyt korzystne dla mikro-przedsiębiorców, gdyż zwykle decydują się oni na prowadzenie działalności w domu ze względu na oszczędności i nie chcą się oni narażać na większe wydatki związane z drugim licznikiem. W Prawie Energetycznym oraz rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 7 czerwca 2013 r. Możemy znaleźć opis zasad kształtowania i kalkulacji taryf, oraz rozliczeń w obrocie energia elektryczną, w tym podział na klientów indywidualnych i biznesowych. Taryfa Gx, która jest wykorzystywana w naszych domach, jest taryfą konsumencką. Dlatego nie powinna być wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej – bez względu na jej wielkość oraz charakter.

Czy istnieje alternatywa?

Graficy, programiści czy dziennikarze pracujący jako wolni strzelcy nie chcąc zakładać drugiego licznika, zaczęli szukać alternatywy. W końcu działalność w internecie nie wpływa na zużycie energii elektrycznej w domu bardziej niż codzienne surfowanie w sieci. Na szczęście na rynku po jakimś czasie pojawiła się alternatywa w postaci wirtualnych biur, które możemy wykorzystać przy rejestracji naszej firmy. Pozwala to nie tylko uzyskać prestiżowy adres na wizytówce, ale także będziemy mogli bez skrępowania pracować w domu. Bez konieczności zakładania drugiego licznika. Pamiętajmy jednak, że nie mamy wówczas prawa odliczać proporcjonalnie faktur za energię do kosztów prowadzenia działalności. Nie zniechęca to jednak wielu freelancerów, w tym programistów, do korzystania z tego typu usług. W ich przypadku pobór energii jest tak niski, że drugi licznik z taryfą biznesową wywołuje więcej kosztów niż oszczędności.

Najważniejszą korzyścią wynajmu wirtualnego biura jest aspekt ekonomiczny. Za kwotę mniejszą niż sto złotych miesięcznie zyskamy nie tylko adres konieczny do zarejestrowania działalności gospodarczej, ale także miejsce, gdzie będzie trafiała nasza firmowa korespondencja. Pracownicy e-biura prowadzą również jej archiwizację, dzięki czemu będziemy mieli do niej w każdej chwili swobodny dostęp w wersji online. Odejdzie nam zatem sporo obowiązków administracyjnych, co pozwoli nam się w pełni skupić na pracy zawodowej. Wirtualne biuro i dobra księgowa to solidny fundament pod budowę swojego biznesu przy całkowitej minimalizacji kosztów. To właśnie dlatego rozwiązanie to jest tak popularne w całej Polsce i Europie.

Sprawdź jak szybko i tanio zarejestrować swoją firmę w wirtualnym biurze!

Możliwość komentowania została wyłączona.