Polski Ład kończy z kartą podatkową

Polski Ład kończy z kartą podatkową

Karta podatkowa 2022 i Polski Ład

Karta podatkowa jest od tego roku jest wygaszana. Co stanie się z podatnikami, którzy w tej formie rozliczali się z fiskusem?

Karta podatkowa to jedna z czterech form rozliczenia podatkowego, obok zasad ogólnych, podatku liniowego oraz ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Co to jest karta podatkowa i co się zmieniło w jej stosowaniu po reformach Polskiego Ładu?

Zasady korzystania z karty podatkowej są bardzo proste.

Wysokość podatku jest stała, a stawki określa Urząd Skarbowy.
Wysokość podatku zależy m.in. od rodzaju prowadzonej działalności, liczby pracowników, mieszkańców w miejscowości, w której działa przedsiębiorca, określonych stawek miesięcznych ogłoszonych przez Ministerstwo Finansów oraz sytuacji przedsiębiorcy (np. jeżeli stawka jest w oczywisty sposób zbyt wysoka w zestawieniu z rozmiarem działalności). Stawka ustalana jest na dany rok.
Ministerstwo Finansów podwyższyło na 2022 rok stawki karty podatkowej o ok. 4,2 proc. w porównaniu do obowiązujących w 2021 roku.
Przepisy przewidują, że jeżeli przedsiębiorca nie jest zadowolony ze stawki zaproponowanej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego, to ma 14 dni na rezygnację z rozliczenia z fiskusem kartą podatkową.

Polski Ład: karta podatkowa nie dla nowych przedsiębiorców

Jednak z ważniejszych zmian, które weszły w życie w 2022 roku dotyczy karty podatkowej. Ustawodawca zdecydował, że karta podatkowa będzie wygaszana. 

Co to znaczy?

Od stycznia 2022 roku z karty podatkowej korzystają wyłącznie przedsiębiorcy, którzy już wcześniej płacili podatek w tej formule.

Przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalność gospodarczą lub chcą zmienić formę opodatkowania, nie mogą już wybrać karty podatkowej. Pozostaje im opodatkowanie na zasadach ogólnych, podatkiem liniowym lub ryczałtem.

Z karty podatkowej można zrezygnować samemu do 20 stycznia. Rezygnacja polega na złożeniu w Urzędzie Skarbowym stosownego oświadczenia (podatnik wraca do opodatkowania na zasadach ogólnych) lub poinformować o wyborze innej formy na kolejny rok podatkowy (podatek liniowy lub ryczałt).

wirtualne biuro