Nowy Polski Ład a opodatkowanie działalności

Nowy Polski Ład a opodatkowanie działalności

Zbliża się finał serialu zwanego Polskim Ładem. Nowe i rewolucyjne zmiany w podatkach wejdą w życie od stycznia 2022 roku. Zyskają na nich przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych oraz osoby z branży IT, a stracą przedsiębiorcy na podatku liniowym. Do historii przechodzi karta podatkowa.

To już przesądzone. Pod koniec października posłowie zgodzili się na wprowadzenie zmian w podatkach zaproponowanych w ramach Polskiego Ładu. Zmiany zaczną obowiązywać od stycznia 2022 roku.

Polski Ład – podatki po nowemu

Co nas czeka? Polski Ład to przede wszystkim zmiany w podatkach. Spójrzmy na szczegóły. Najważniejsze nowości dotyczą:

  • kwoty wolnej od podatku – wzrośnie do 30 tys. zł,
  • progu podatkowego – wzrośnie z 85 tys. zł do 120 tys. zł.

Rząd zapowiada, że Polski Ład jest korzystny przede wszystkim dla osób uboższych, emerytów i rencistów. Zdecydowana większość z nich – otrzymująca do 2500 zł brutto emerytury miesięcznie – nie zapłaci podatku.

Co z osobami na działalności gospodarczej?

Podniesienie progu podatkowego będzie korzystne dla osób na działalności gospodarczej, które rozliczają się na zasadach ogólnych i płacą 32 proc. podatek. Od 2022 roku jeśli ich dochód nie przekroczy 120 tys. zł to zapłacą 17 proc. PIT.

Z wyższej kwoty wolnej od podatku nie skorzystają przedsiębiorcy rozliczający się z państwem podatkiem liniowym.

Polski Ład – składka zdrowotna

To nie wszystko, bo Polski Ład m.in. likwiduje odpis składki zdrowotnej od podatku oraz całkowicie zmienia zasady naliczania składki zdrowotnej. Dotychczas każdy przedsiębiorca płacił ją w takiej samej wysokości. To się zmieni.

Po zmianach Polskiego Ładu składka będzie liczona proporcjonalnie do dochodu zamiast ryczałtem i wyniesie 9 proc. od dochodu (pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne) – nie mniej niż 270,90 zł. Ta zmiana obowiązuje rozliczających się z fiskusem na zasadach ogólnych.

Przedsiębiorcy na podatku liniowym zapłacą 4,9 proc. dochodu i nie mniej niż 270,90 zł.

Składka zdrowotna dla opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych będzie uzależniona od wielkości uzyskanych przychodów – 324 zł – 972 zł (w zależności od trzech progów dochodowych).

Składka zdrowotna osób korzystające z karty podatkowej wyniesie 270,90 zł.

Warto pamiętać, że członkowie zarządu spółek i fundacji również zapłacą składkę zdrowotną – 9 proc. od dochodu ale tylko wtedy, gdy są zatrudnieni w spółce lub otrzymują wynagrodzenie z tytułu powołania.

Polski Ład – zmiany dla programistów, koniec karty podatkowej i PIT-0

Co jeszcze przynosi Polski Ład?

Profesjonaliści z branży IT – np. programiści – zapłacą ryczałt w wysokości 12 proc. zamiast 15 proc.

Od przyszłego roku nowe osoby nie skorzystają z karty podatkowej.

Polski Ład wprowadzi również tzw. PIT-0 dla seniorów i PIT-0 dla rodzin 4+.

Zerowy podatek zapłacą seniorzy, którzy zostaną na rynku pracy zamiast przejść na emeryturę (dotyczy to również przedsiębiorców), a ich roczny dochód nie przekroczy 85 528 zł plus 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku.

Podatku nie zapłacą również rodzice lub opiekunowie m.in. na działalności gospodarczej wychowujący czwórkę lub więcej dzieci (limit 85 528 zł plus 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku, przy wspólnym rozliczeniu małżonków – 231 056 zł).

wirtualne biuro

1 komentarz

Bardzo fajny wpis, widziałem ostatnio podobne artykuły i ten się wyróżnia na tle innych oraz jest wart uwagi. Konkretnie objaśniony temat. Bardzo przyjemnie się go czyta. Czekam na takich więcej 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *