Polski Ład i składka zdrowotna przedsiębiorców – ryczałt, podatek liniowy, składka dla członków zarządu i prokurentów

Polski Ład i składka zdrowotna przedsiębiorców – ryczałt, podatek liniowy, składka dla członków zarządu i prokurentów

Polski Ład i składka zdrowotna

Podstawa wymiaru składki zdrowotnej ustalana jest od stycznia 2022 roku od przychodów z działalności gospodarczej i w zależności od wybranego przez przedsiębiorcę formy opodatkowania (na zasadach ogólnych, podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, kartą podatkową).


Na tym nie koniec zmian wprowadzonych przez Polski Ład. Zapłacona składka zdrowotna nie będzie podlegała odliczeniu od podatku dochodowego – to jedna ze zmian obowiązujących od stycznia 2022 roku. 

Co się jeszcze zmieniło w kwestii składek na ubezpieczenie zdrowotne?

Składka zdrowotna prowadzących działalność gospodarczą w 2022 roku

Zmiana zasad obliczania i wysokości składki zdrowotnej jest jednym z filarów Polskiego Ładu. Przedsiębiorcy płacą składkę proporcjonalną do dochodu (opodatkowani według skali podatkowej/podatkiem liniowym) lub w wysokości zależnej od uzyskiwanych przychodów (opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych). Podatnicy korzystający z karty podatkowej mają składkę w stałej wysokości. Spójrzmy na podstawowe informacje.

Polski Ład - składka zdrowotna dla przedsiębiorców

Od stycznia 2022 roku podstawa wymiaru składki zdrowotnej ustalana jest od przychodów z działalności gospodarczej i w zależności od wybranej przez przedsiębiorcę formy opodatkowania (na zasadach ogólnych, podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, kartą podatkową).

Składka na ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących działalność gospodarczą wynosi:

● 9 proc. – dla rozliczających się na zasadach ogólnych (skala podatkowa),
● 4,9 proc. – dla rozliczających się podatkiem liniowym,
● 9 proc. – dla ryczałtowców (380 zł – 950 zł, w zależności od przychodów).

Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się z fiskusem kartą podatkową płacą 270,90 zł składki zdrowotnej (podstawą wymiaru składki jest minimalne wynagrodzenie obowiązujące w danym roku). Trzeba pamiętać, że Polski Ład wprowadził minimalną stawkę składki na ubezpieczenie zdrowotne dla liniowców/na skali podatkowej. Wynosi ona 270,90 zł i dotyczy przedsiębiorców, których dochód w danym miesiącu był niższy od minimalnego wynagrodzenia.

Zryczałtowana składka zdrowotna dla przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem

Ryczałt zyskuje coraz większą popularność wśród przedsiębiorców, którzy rozważają rezygnację z podatku liniowego. Jak w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wygląda składka zdrowotna? Spójrzmy na poniższą tabelę:

Dane z dnia 24.01.2022

Minimalna składka zdrowotna

Jak już wspomnieliśmy, pojawiła się w przepisach minimalna składka zdrowotna. To ważna informacja dla przedsiębiorców, którzy ponieśli stratę lub ich dochód jest niski oraz rozliczają się podatkiem liniowym lub na zasadach ogólnych.


Jeżeli wysokość składki zdrowotnej spadnie poniżej równowartości 9 proc. minimalnego wynagrodzenia, to składka na ubezpieczenie zdrowotne wyniesie 9 proc. minimalnego wynagrodzenia. W 2022 roku to 270,90 zł.

Oskładkowanie członków zarządu i prokurentów

Składkę zdrowotną muszą płacić osoby pełniące w spółkach funkcje na mocy powołania, otrzymujące wynagrodzenie. Chodzi m.in. o członków zarządu ale póki co nie dotyczy to  prokurentów. Składka wyniesie 9 proc. ich wynagrodzenia.

Składka zdrowotna - przychody z poprzedniego roku

Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się z państwem według skali podatkowej, podatkiem liniowym oraz ryczałtem mogą płacić stałą miesięczną składkę. Wystarczy, że pomniejszą przychody z poprzedniego roku kalendarzowego o kwotę opłaconych składek ubezpieczeń społecznych i w ten sposób uzyskają miesięczną podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Po zakończeniu roku kalendarzowego podatnik wpłaca różnicę pomiędzy sumą wpłaconych składek za poszczególne miesiące, a składką roczną ustaloną w oparciu o roczną podstawę wymiaru składki.

Osoby, których suma składek wpłaconych na ubezpieczenie zdrowotne przekracza roczną podstawę wymiaru składki, mogą liczyć na zwrot nadpłaty. Należy pamiętać, że podatnicy, którzy jednocześnie są na etacie i prowadzą działalność gospodarczą muszą, co do zasady opłacać składkę zdrowotną z każdego tytułu.

wirtualne biuro