Wirtualne biuro a rejestracja do VAT

Wirtualne biuro a rejestracja do VAT

Wirtualne biuro to legalny i dobry pomysł na optymalizację kosztów przez przedsiębiorcę. Czego dopilnować, jeśli chcesz podać adres e-biura podczas rejestracji do VAT?
Prawo nakazuje przedsiębiorcy posiadanie własnej siedziby. Dlatego wiele osób – nie tylko stawiających pierwsze kroki w biznesie – chętnie wynajmuje wirtualne biuro.

wirtualne biuro

Wirtualne biuro i rejestracja do VAT

Dzięki temu przedsiębiorcy ograniczają koszty wynajmu, a jednocześnie mogą podać adres do rejestracji w atrakcyjnej lokalizacji, mają dostęp do sal konferencyjnych, zagwarantowany odbiór korespondencji a nawet przyjęcie interesantów.

Warto pamiętać, że jeśli wirtualne biuro wynajmuje osoba prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą, to właściwy Urząd Skarbowy będzie zgodny z miejscem zamieszkania przedsiębiorcy, a nie adresem e-biura.

Wirtualne biuro i VAT

Adres wirtualnego biura bywa podawany przez przedsiębiorcę do rejestracji do VAT. Należy pamiętać, że aby skutecznie wpisać firmę do VAT i na białą listę przedsiębiorców, niezbędna będzie umowa najmu lokalu.

Wirtualne biuro, VAT, kontrola

W wielu przypadkach kontrole służą potwierdzeniu, czy przedsiębiorca rzeczywiście korzysta z wirtualnego biura i prowadzi działalność pod wskazanym adresem.
Kontrolerzy weryfikują czy podatnik VAT faktycznie znajduję się pod wskazanym adresem i z niego korzysta.
Firma prowadząca wirtualne biuro pokazuje kopię umowy najmu, przekazuje dane kontaktowe oraz udziela informacji o tym, jak przedsiębiorca korzysta z udostępnionej powierzchni, np. czy regularnie płaci za wynajem i ma dostęp do pomieszczeń.
Podsumowując, wirtualne biuro może służyć do rejestracji do VAT. Kontrole są możliwe, ale wybór solidnego dostawcy powierzchni biurowej ogranicza ryzyko do minimum.
Dobrym pomysłem jest złożenie kopii umowy najmu wraz z wnioskiem VAT-R