Numer rachunku czynnego podatnika VAT na białej liście
Jak wspomniano wyżej, z białej listy podatników VAT możesz skorzystać, chcąc sprawdzić potencjalnego kontrahenta pod względem jego numeru rachunku bankowego. Warto tutaj zwrócić uwagę, że wskazany w wykazie rachunek bankowy to tzw. rachunek rozliczeniowy, który dotyczy podmiotu zarejestrowanego jako podatnik VAT lub kontrahenta, którego przywrócono do rejestru jako podatnika VAT.
W tym miejscu musimy podkreślić, że biała lista podatników VAT nie będzie zawierała numeru rachunku bankowego podmiotu, jeżeli:
- wykreślono podmiot z rejestru;
- odmówiono przedsiębiorstwu rejestracji;
- podmiot nie zarejestrował się jako podatnik VAT.
Rachunki bankowe, które widnieją na białej liście podatników VAT, są pobrane z wykazu Krajowej Administracji Skarbowej po potwierdzeniu ich w STIR (Systemie Teleinformatycznym Izby Rozliczeniowej i są równorzędne z tymi zadeklarowanymi przez przedsiębiorców w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub po dokonaniu aktualizacji wniosku, jaki został wysłany do urzędu skarbowego.
Jeżeli przedsiębiorca korzysta w firmie z innego rachunku, np. rachunku bankowego ROR, wówczas nie znajdziesz go na białej liście podatników VAT.
Czy za dokonywanie płatności na rachunek bankowy spoza białej listy VAT grożą sankcje?
Jeżeli dokonujesz płatności na rachunek bankowy, który nie widnieje na białej liście podatników VAT, powinieneś liczyć się z określonymi sankcjami.
Od 1 stycznia 2020 roku przedsiębiorcy, którzy dokonają przelewu na kwotę większą niż 15 tys. zł na rachunek bankowy inny niż ten podany w wykazie podmiotów zarejestrowanych, nie będą mogli zaliczyć go do kosztów uzyskania przychodu. Co więcej, jeśli kontrahent nie zapłacił należności wynikającej z naliczonego podatku VAT, który wynikał z danego przelewu, wówczas jako jego nadawca będzie ponosiła ryzyko odpowiedzialności solidarnej.
Może zdarzyć się, że dokonasz przelewu na niewłaściwy numer rachunku bankowego. Jeśli do tego dojdzie masz 7 dni na zgłoszenie tego faktu do naczelnika urzędu skarbowego, który jest właściwy dla kontrahenta. Takiego zgłoszenia dokonuje się na formularzu ZAW-NR.
Chcesz mieć pewność, że sankcje, jakie mogą wystąpić w związku z przelewem na niewłaściwy numer rachunku bankowego w ogóle nie wystąpią? Skorzystaj z mechanizmu podzielonej płatności.