Chcesz sprawdzić kontrahenta? Zdecydowałeś się założyć firmę i musisz zarejestrować działalność gospodarczą? W obu przypadkach skorzystasz z CEIDG czyli ewidencji działalności gospodarczej.
CEIDG – Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej – to oficjalna baza danych na temat podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Korzystając z niej można założyć firmę lub zmienić jej dane. Co trzeba wiedzieć o ewidencji działalności gospodarczej?
CEIDG – rejestracja firmy przez internet i wyszukiwarka
Kilka lat temu założenie działalności gospodarczej wymagało dużo czasu i samozaparcia. Przyszły przedsiębiorca musiał chodzić z formularzami od okienka do okienka w kolejnych urzędach. Teraz firmę – jednoosobową działalność gospodarczą – zarejestrujemy online, nie wstając od komputera. Do tego służy internetowy serwis CEIDG.
Jednak na tym nie kończą się zadania ewidencji działalności gospodarczej. W CEIDG:
- zarejestrujesz jednoosobową działalność gospodarczą,
- zarejestrujesz spółkę cywilną (o ile wszyscy wspólnicy są osobami fizycznymi)
- zmienisz dane firmy,
- zawiesisz, wznowisz lub zamkniesz działalność,
- znajdziesz przedsiębiorcę (wyszukiwarka CEiDG poprzez NIP, regon, KRS, nazwę firmy, adres prowadzenia działalności lub nazwisko),
- sprawdzisz kontrahenta na wykazie podatników VAT (biała lista),
- wyszukasz kod PKD,
- pobierzesz zaświadczenie o wpisie do CEIDG,
- dopiszesz pełnomocnika/prokurenta do ewidencji,
- sprawdzisz jak skorzystać z Małego ZUS oraz załatwisz część spraw w urzędach.
CEIDG GOV czyli co zmieniło się w bazie firm
Do połowy grudnia 2021 roku wszystkie sprawy można było załatwić na stronie www CEIDG. Teraz Usługi CEIDG dla przedsiębiorców zostały przeniesione na Biznes.gov.pl. Swój wniosek złożysz tylko za pośrednictwem tego serwisu. Zostaniesz na niego przekierowany po kliknięciu w przycisk na stronie ceidg.gov.pl.
Na tym nie koniec zmian. Konto na CEIDG zostało zastąpione Kontem Przedsiębiorcy – to konto użytkownika w serwisie Biznes.gov.pl, które jest połączone z danymi z ewidencji działalności gospodarczej.
Wszystkie działania, które wykonywane były w serwisie ceidg.gov.pl (wyliczyliśmy je wyżej) zrealizujesz na Biznes.gov.pl – serwis świadczy ok. 300 usług dla przedsiębiorców.
Największa popularnością cieszą się dwie usługi związane z CEIDG: rejestracja działalności gospodarczej oraz wyszukiwarka działających firm. Zacznijmy od rejestracji firmy przez internet.
Jak założyć firmę przez internet w CEIDG
Założenie działalności gospodarczej online na Biznes.gov.pl składa się z kolejnych kroków:
- rejestracji/logowania na Koncie Przedsiębiorcy (przy użyciu Login.gov.pl, profilu zaufanego lub e-dowodu),
- wejścia do zakładki Moja Firma,
- złożenia wniosku o rejestrację firmy w CEIDG/zmianę danych firm w istniejącym już wpisie – wniosek rejestracyjny wypełnisz korzystając z kreatora (razem z wniosek o założenie firmy możesz wysłać dokumenty do ZUS/KRUS oraz urzędu skarbowego,
- podpisania wniosku Profilem Zaufanym lub podpisem kwalifikowanym (możliwa jest też trzecia droga czyli podpisanie dokumentu osobiście lub przez pełnomocnika w urzędzie miasta/gminy).
CEIDG wyszukiwarka – jak z niej skorzystać po zmianach
Chcesz sprawdzić kontrahenta? Musisz zacząć od wejścia na rządowy serwis Biznes.gov.pl. Na głównej stronie znajdziesz zakładkę Wyszukiwarka CEIDG. Po kliknięciu w przycisk zostaniesz przeniesiony na stronę Przeglądanie Wpisów. Zasady przeszukiwania zasobów ewidencji działalności gospodarczej są takie same jak w ubiegłym roku. Musisz podać np. NIP, numer KRS, regon czy też nazwisko przedsiębiorcy lub nazwę firmy, żeby uzyskać dostępne informacje o jego działalności.