Mechanizm podzielonej płatności — kiedy go stosować?
Rozliczając się z kontrahentami, musisz zastosować mechanizm podzielonej płatności, czyli inaczej split payment albo MPP. Musisz jednak spełnić łącznie trzy warunki:
- Należność wynikająca z faktury (wartość brutto całej faktury) nie przekroczyła 15 tys. zł.
- Chociaż jedna pozycja na fakturze odnosi się do towarów albo usług wrażliwych (ich lista została podana w załączniku nr 15 do ustawy o VAT).
- Sprzedawca oraz nabywca są podatnikami VAT.
Jeżeli jesteś nabywcą i otrzymasz fakturę VAT, na której znajduje się informacja o mechanizmie podzielonej płatności, wówczas musisz zapłacić wynikającą z niej należność w MPP (mowa tutaj o należności z tytułu nabycia usług lub towarów, które są objęte obowiązkowym MPP). Kiedy dokonasz przelewu w MPP, podatek VAT z faktury trafi na specjalne konto VAT sprzedawcy.
Robiąc przelew, musisz kolejno wskazać:
- Kwotę podatku VAT (lub jej część).
- Kwotę sprzedaży brutto (albo jej część).
- Numer faktury, którą opłacasz.
Jesteś sprzedawcą, który oferuje towary objęte MPP? Wówczas musisz umieścić na każdej fakturze adnotację “mechanizm podzielonej płatności”. W momencie, kiedy Twój kontrahent opłaci wystawioną fakturę w MPP, wówczas podatek VAT trafi na osobne konto VAT.
W dzisiejszym wpisie dużo mówiliśmy o podatku VAT, szczególnie o jego rozliczeniu. Jeśli któraś z części naszego wpisu jest dla Ciebie skomplikowana lub chciałbyś jeszcze więcej dowiedzieć się o księgowości z tego zakresu, skontaktuj się z nami. Wirtualne Biuro Spółki współpracuje z doskonałym biurem rachunkowym, którego pracownicy z pewnością rozwieją Twoje wątpliwości.