Okoliczności podatkowe przemawiające za spółką z o.o.
Zanim podejmiesz decyzję o przekształceniu JDG w spółkę z o.o., przeanalizuj dokładnie efektywność różnych form jej opodatkowania — ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, podatek liniowy itd. Porównaj obciążenia podatkowe wynikające z najkorzystniejszej dla Ciebie formy opodatkowania z tymi, które powstaną podczas prowadzenia spółki z o.o.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to korzystna opcja ze względu na podleganie opodatkowaniu CIT, którego wysokość wynosi 9% (tutaj należy pamiętać, że tej stawki nie stosuje się do transakcji restrukturyzacyjnych) lub 19%. W niektórych wypadkach spółka z o.o. może korzystać z opodatkowania estońskim CIT.
Nie da się ukryć, że spółki z o.o. zakładane są w dużej mierze ze względu na sposób wypłaty zysku ze spółki. W tym przypadku mowa tutaj nie tylko o wypłacie dla wspólników w formie dywidendy opodatkowanej 19% podatkiem, ale również o innych formach, które dla spółki z o.o. będą stanowiły koszt uzyskania przychodu.
Spółka z o.o. oferuje duży wachlarz możliwości jeśli chodzi o zmniejszenie zobowiązań podatkowych czy uniknięcie dodatkowych opłat, jak np. ZUS czy składki zdrowotne. Co do zasady wspólnicy w spółce z o.o. nie podlegają ubezpieczeniu społecznemu ani ubezpieczeniu zdrowotnemu, jednak mogą one pojawić się w związku z innym stosunkiem, jaki łączy wspólnika z daną spółką.
Różne formy wypłaty zysku ze spółki z o.o. wspólnikom pozwalają na elastyczne zarządzanie finansami firmy.