19 stycznia 2024 roku, na konferencji prasowej, Minister Finansów Andrzej Domański ogłosił, że 2 2024 roku nie zostanie uruchomiony obowiązkowy Krajowy System e-Faktur (w skrócie KSeF). Powodem takiej decyzji są rażące błędy systemu, które spowodowały, iż podjęto decyzję o przeprowadzeniu zewnętrznego audytu KSeF. Nowa data wdrożenia rozwiązania nie została podana.
Na konferencji prasowej Minister Finansów jasno stwierdził, że przygotowanie techniczne systemu na obecnym poziomie nie pozwala na bezpieczne, obowiązkowe wdrożenie e-fakturowania od 1 lipca 2024 roku, ani też do końca 2024 roku.
Jednocześnie Minister Domański podkreślił, że obowiązkowy KSeF to system potrzebny w polskim systemie podatkowym, co oznacza, że zostanie zrobione wszystko, aby jak najszybciej został wprowadzony do polskiego systemu podatkowego, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa dla obrotu gospodarczego w Polsce.
Przypominamy, że podatnicy VAT w Polsce mogą dobrowolnie korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur od 1 stycznia 2024 roku. Dla większości podatników obowiązek korzystania z KSeF miał wejść w życie z dniem 1 lipca 2024 roku (małe i średnie firmy zwolnione z VAT miały rozpocząć obowiązkowe korzystanie z KSeF od 1 stycznia 2025 roku).
Błędy krytyczne, jakie wykryto w KSeF uniemożliwiają wdrożenie systemu w 2024 roku. Problemy zostały wykryte w kodzie oraz w samym systemie — zarówno jego funkcjonalności, jak i wydajności.
Minister Domański podkreślił, że Ministerstwo Finansów nie może dopuścić do tego, że polskie firmy nie będą miały możliwości wystawiać faktur, co może doprowadzić do bałaganu i paraliżu na miarę Polskiego Ładu.
W związku z powyższym Minister Finansów zapowiedział zarówno zewnętrzny audyt KSeF oraz przygotowań do jego obowiązkowego wdrożenia. Dodatkowo ma nastąpić intensyfikacja konsultacji z przedsiębiorcami w zakresie KSeF.
Sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów i Szef KRajowej Administracji Skarbowej, który także uczestniczył w konferencji podkreślił, że zauważone błędy w KSeF dotyczą przede wszystkim przepustowości, która wynika z kodu, a która może mieć znaczący wpływ na płynne wystawianie faktur przez przedsiębiorstwa.
Szef KAS podkreślił, że Krajowy System e-Faktur powinien działać także podczas pojawienia się błędów, czy innych problemów informatycznych w taki sposób, aby przedsiębiorcy, którzy są zobowiązani do korzystania z niego, mieli komfort prowadzenia działalności gospodarczej i dodatkowo pewność, iż wystawione przez nich faktury na pewno trafią do systemu.
Obecnie nie jest znana nowa data uruchomienia obowiązkowego e-fakturowania z wykorzystanie Krajowego Systemu e-Faktur. Zostanie ona podana po przeprowadzeniu audytu. Minister podkreślił równię, że nie wyklucza zmian legislacyjnych dotyczących KSeF. Jeśli chcesz być na bieżąco, aby prawidłowo prowadzić swoją księgowość, śledź informacje dotyczące nadchodzących zmian.
Księgowość
Estoński CIT dla spółki z o.o. Niskie nakłady na…
01 października, 2024
Spółki
Dzisiejszy wpis ma na celu przedstawienie informacji na temat uchwały o wynagrodzeniu członka zarządu
11 września, 2024
Chcesz wiedzieć wszystko o wystawianiu faktury bez VAT? Zapoznaj się z naszym wpisem!
07 sierpnia, 2024