Wynagrodzenie członka zarządu, a prawo do skorzystania z ulgi dla młodych
Osoby będące członkami zarządu w spółce kapitałowej mogą działać na jej rzecz nie pobierając wynagrodzenia lub otrzymując za swoje działania zapłatę. Prawnie mogą skorzystać z kilku możliwości sprawowania funkcji zarządczych dla spółki. Te, które wybiorą, będą miały wpływ na możliwość skorzystania z ulgi dla młodych.
Umowa o pracę w spółce a możliwość skorzystania z ulgi dla młodych
Będą członkiem zarządu spółki można podpisać z nią umowę o pracę. Decydując się na ten krok, trzeba będzie spełnić wymogi zapisane w prawie pracy. Trzeba jednak pamiętać, że ta forma zatrudnienia jest mało elastyczna. W myśl art. 21 ust. 1 pkt 148 lit. a ustawy o PIT — członek zarządu, który chce skorzystać z ulgi dla młodych nie może otrzymać w trakcie trwania roku podatkowego wynagrodzenia większego niż 85 528 zł. Warto mieć na uwadze, że wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę jest w pełni oskładkowane.
Umowa zlecenie dla członka zarządu a ulga dla młodych
Wchodząc w skład zarządu spółki, jej członek może podpisać umowę zlecenie. Należy tutaj podkreślić, że umowa zlecenie, w której zakres obowiązków będzie obejmował czynności zarządcze będzie traktowana w inny sposób, niż tradycyjna umowa zlecenie. W tym wypadku, pobierając wynagrodzenie za wykonane zlecenie, nie będziesz mógł skorzystać z ulgi dla młodych. Pamiętaj jednak, że jeśli jesteś uczniem szkół ponadpodstawowych albo studentem, który nie ukończył 26 roku życia, wówczas wynagrodzenie z tytułu podpisanej umowy zlecenia nie podlega oskładkowaniu ZUS oraz NFZ.
Kontrakt menadżerski a ulga dla młodych
Członek zarządu może nawiązać współpracę ze spółką, podpisując z nią kontrakt menadżerski. Na podstawie tego dokumentu zobowiązuje się do prowadzenia spraw spółki. Wynagrodzenie otrzymywane w ramach kontraktu menadżerskiego nie uprawnia członka zarządu do skorzystania z ulgi dla młodych. Dodatkowo kontrakt menadżerski jest oskładkowany na takich samych zasadach, jak umowa zlecenie, czyli będzie podlegał konieczności opłacania składek ZUS oraz NFZ.
Akt powołania członka zarządu a ulga dla młodych
Akt powołania to dokument, który uprawnia członka zarządu do pobierania wynagrodzenia z tytułu pełnionej funkcji. Jest to przypadek, w którym pomiędzy spółką a członkiem zarządu nie zostaje zawarta umowa. Wynagrodzenie, które członek uzyska z tytułu pełnienia obowiązków w ramach aktu powołania nie podlega uldze dla młodych, ponieważ nie umieszczono go w zamkniętym katalogu zwolnienia. Dodatkowo od wynagrodzenia, jakie członek zarządu uzyska w ramach aktu powołania, należy odprowadzić składkę NFZ w wysokości 9%.