Spółki kapitałowe, które osiągnęły zysk w roku obrotowym, mogą wykorzystać go na kilka sposobów. Niektóre cele trzeba będzie opodatkować. Na co można przeznaczyć zysk spółki kapitałowej? Sprawdź!
Art. 192 Kodeksu Spółek Handlowych określa, że wspólnicy albo akcjonariusze spółek kapitałowych mają prawo do zysku spółki, który wynika z rocznego sprawozdania finansowego. Możliwość podziału zysku spółki musi być podparta uchwałą zgromadzenia wspólników. W umowie spółki może być zawarta informacja o innym sposobie podziału zysku. Jeśli w umowie spółki nie zapisano inaczej — zysk przypadający wspólnikom dzielony jest na podstawie ilości udziałów.
Analizując wcześniej wspomniany art. 192 KSH, kwota zysku, jaką między siebie będą dzielić wspólnicy, nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, który powiększony jest o niepodzielone zyski z lat poprzednich o kwoty, które przeniesiono z utworzonych z zysku kapitałów: rezerwowych i zapasowego, które można podzielić. Kwotę do podziału należy pomniejszyć o niepokryte straty, a także udziały własne oraz kwoty, które z zysku za ostatni rok obrotowy należy przekazać na kapitał zapasowy lub kapitały rezerwowe.
Podział wyniku finansowego następuje dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego, z zastrzeżeniem przepisów, które dotyczą spółki akcyjnej. Jeżeli firma musi poddać sprawozdanie finansowe badaniu, wówczas jego zatwierdzenie powinno nastąpić po wcześniejszym wyrażeniu opinii przez biegłego rewidenta (mowa tutaj o zastrzeżeniach lub ich braku).
Biorąc pod uwagę powyższe informacje — zysk, jaki wypracowała spółka, można podzielić na co najmniej kilka sposobów. Poniżej omówimy te, które występują najczęściej.
Wysokość dywidendy, jaka należy się wspólnikom w spółce z o.o. określana jest przez art. 192 KSH, natomiast wysokość dywidendy przypadającej akcjonariuszom spółki akcyjnej określa art. 348 KSH. Kwota zysku, jaką przeznaczono na podział między wspólników nie może przekraczać zysku, który wypracowano w ostatnim roku obrotowym i który został powiększony o niepodzielone zyski z lat poprzednich, a także kwoty, które przeniesiono z utworzonych z zysku kapitałów — rezerwowego i zapasowego, jakie także mogą zostać przeznaczone do podziału. Kwotę do podziału należy pomniejszyć o wcześniej niepokryte straty, własne udziały oraz kwoty, jakie zgodnie z ustawą albo spisaną umową spółki powinny być przekazane z zysku wypracowanego w ostatnim roku obrotowym na kapitał zapasowy albo rezerwowy.
💡 UWAGA 💡
Jeżeli w umowie spółki nie ma innych zapisów, zysk, jaki przypada wspólnikom, należy podzielić w stosunku do ich udziałów.
Dywidendę wypłaca się:
Warto mieć na uwadze, że dzień wypłaty dywidendy musi wystąpić nie później, niż w terminie dwóch miesięcy od podjęcia uchwały w sprawie przeznaczenia wypracowanych zysków do wypłaty.
Kolejną kwestią, o której należy pamiętać jest fakt, że jeśli dywidenda będzie wypłacana osobom fizycznym, wówczas będzie stanowić dla nich przychód z kapitałów pieniężnych, od których należy odprowadzić 19% zryczałtowanego podatku dochodowego CIT. W tym wypadku płatnikiem wspomnianego podatku będzie spółka, która wypłaca dywidendę.
W spółce akcyjnej wypracowany zysk nie zawsze można w całości przeznaczyć na jeden cel, czyli wypłatę dywidendy. 8% wypracowanego zysku trzeba przekazać na kapitał zapasowy. Jest on wymagany do chwili, aż nie osiągnie wartości co najmniej ⅓ kapitału zakładowego
Przeznaczenie zysku na kapitał zapasowy w spółce pozwala na wypracowanie zysku. Spółka zyskuje dzięki niemu dodatkowe źródło finansowania firmy, które może przeznaczyć na inwestycje lub bieżącą działalność.
Obowiązkowo kapitał zapasowy muszą tworzyć spółki akcyjne, dopóki nie osiągnie on co najmniej ⅓ wysokości kapitału akcyjnego.
Spółka nie ma obowiązku odprowadzania podatku z tytułu przeznaczenia wypracowanego zysku na kapitał zapasowy.
Kapitał rezerwowy tworzy się, jeśli w umowie spółki jest taki zapis. W większości przypadków przeznacza się go na pokrycie strat lub szczególnych wydatków. Jego celem jest zabezpieczenie przez spółkę finansowania zaplanowanych przedsięwzięć.
Niektóre spółki tworzą także kapitał rezerwowy na rzecz przyszłych wypłat z tytułu dywidendy.
Również jeśli chodzi o kapitał rezerwowy — podobnie jak w przypadku kapitału zapasowego — przeznaczenie na niego wypracowanego zysku jest neutralne podatkowo.
Jeżeli w spółce zaplanowano nowe inwestycje, wówczas w uchwale można zabezpieczyć środki finansowe na te przedsięwzięcia. Wówczas zysk, który wypracowano w danym roku nie będzie przeznaczony na bieżącą działalność, ale na zabezpieczeni zaplanowanych działań.
W myśl art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zysk, jaki spółka wypracowała w danym roku, jeszcze przed podziałem, może przeznaczyć na darowizny, które następnie będzie mogła odliczyć od dochodu. Należy pamiętać, że łączna kwota odliczeń z tytułu darowizn nie może przekroczyć 10% dochodu.
Aby móc zastosować taki podział wyniku finansowego, należy umieścić odpowiedni zapis w umowie spółki. Jeśli nie zostanie zastosowany, wówczas darowizna będzie wypłacana nie z majątku spółki, a jej wspólników.
Podatnicy, którzy korzystają z odliczenia darowizn, mają obowiązek wykazać w zeznaniu kwotę przekazanej darowizny, kwotę dokonanych odliczeń oraz dane, które pozwolą zidentyfikować obdarowanego. W szczególności mowa tutaj o nazwie, adresie i numerze identyfikacji podatkowej albo numerze, który dany podmiot uzyskał w państwie członkowskim UE innym niż Rzeczpospolita Polska lub w państwie, należącym do EOG, w którym znajduje się siedziba obdarowanego, służąca do celów identyfikacji podatkowej.
Spółka, która w danym roku wypracowała zysk, może w części przeznaczyć go na wypłatę nagród dla pracowników i członków zarządu.
Nagroda przeznaczona do wypłaty dla pracowników lub członków jest formą wynagrodzenia, które podlega podatkowi dochodowemu, a także ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym.
Art. 16 ust. 1 pkt 15a PDOP mówi, że żadne wydatki, które zostały wypłacone po ustaleniu zysku netto i które związane są z wypłatą nagród lub odpisów na fundusze specjalne, nie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodu.
Jeżeli spółka w poprzednich latach nie wypracowała zysku, a jedynie poniosła straty, wówczas może pokryć je z tworzonego kapitału zapasowego albo zysku, który został wypracowany w obecnym roku obrachunkowym.
Zysk, jaki w bieżącym okresie wypracowała spółka może być przeznaczony na zwiększenie kapitału zakładowego. Działanie takie należy zatwierdzić uchwałą o zmianie umowy spółki i zgłosić ten fakt do KRS.
Podwyższenie kapitału zakładowego powoduje bowiem, że spółka otrzymuje pieniądze. Podatnik może zatem uznać, że otrzymane środki to przysporzenie, czyli korzyść majątkowa, która powinna być opodatkowana.
Przychody, które spółka otrzyma na rzecz podwyższenia kapitału zakładowego, nie zaliczają się do przychodów podatkowych. Obowiązek podatkowy muszą wypełnić wspólnicy.
Przekazując zysk na podwyższenie kapitału zakładkowego, należy pamiętać o obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Obowiązek ten powstaje w momencie podjęcia uchwały o jego zwiększeniu. Od zysków, które przekazano na kapitał zakładowy, spółka pobiera zryczałtowany podatek dochodowy, którego wysokość wynosi 0,5%. Termin, w jakim ma zostać pobrany to 14 dni od uprawomocnienia się postanowienia sądu o dokonanie wpisu traktującego o podwyższeniu kapitału zakładowego.
Zysk spółki, który wypracowała ona w bieżącym roku, może być także przekazany na inne cele, o ile są zgodne z prawem i wskazano je wcześniej w uchwale rady nadzorczej.
Wirtualne biuro
Doskonałym narzędziem, które pozwala zawierać umowy oraz załatwić wiele...
16 stycznia, 2025
Spółki
Czy członek zarządu może być pełnomocnikiem spółki?
09 stycznia, 2025
Chcesz wiedzieć, kto może reprezentować spółkę z o.o. w umowie z członkiem zarządu? Zapoznaj się z dzisiejszym wpisem
13 grudnia, 2024