Płatności bezgotówkowe 2022 – najważniejsze informacje dla przedsiębiorców

Płatności bezgotówkowe 2022 – najważniejsze informacje dla przedsiębiorców

Obowiązkowe e-płatności, ulga na zakup terminala płatniczego, mniejszy limit płatności bezgotówkowych – to zmiany, które weszły lub wkrótce wejdą w życie. Sprawdź, jakie nowe obowiązki ma przedsiębiorca.

Polski Ład przyniósł nie tylko trzęsienie ziemi w składkach zdrowotnych dla przedsiębiorców oraz inne mniej lub bardziej kontrowersyjne zmiany. Reforma wprowadziła lub wprowadzi również nowości w sposobie dokonywania płatności za towary i usługi.

Co nowego czeka przedsiębiorców i ich klientów?

Płatności bezgotówkowe w 2022 roku

Przede wszystkim Polski Ład wprowadził obowiązek zapewnienia płatności w formie bezgotówkowej. Czym są transakcje bezgotówkowe? Taka płatność polega na elektronicznym transferze pieniędzy między bankami. Płatność bezgotówkową można wykonać przy użyciu plastikowej karty płatniczej, online kartą płatniczą, płatnością BLIK oraz zleceniem przelewu bankowego przez internet.

Obowiązkowe e-płatności

Od stycznia 2022 roku klient może zapłacić kartą płatniczą lub w innej bezgotówkowej formie w każdym miejscu, w którym przedsiębiorca faktycznie wykonuje swoją działalność. Warto pamiętać, że umożliwienie takiej płatności dotyczy podatników, którzy muszą rejestrować swoje transakcje na kasie fiskalnej.

Sprzedający musi zatem udostępnić kupującemu przynajmniej jedną z form e-płatności, np. terminal płatniczy lub możliwość zapłaty usługą BLIK czy też przekazać numer konta bankowego.

Przedsiębiorcy mają też obowiązek – po 1 lipca 2022 roku – zintegrować kasę fiskalną online z terminalem płatniczym (zgodnie z protokołem FROB – Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego). W praktyce oznacza to, że sprzedający, którzy używają kasę fiskalną online muszą kupić – jeśli go nie mają – terminal płatniczy (lub wymienić go na urządzenie z protokołem FROB).

Za brak zintegrowanych urządzeń grozi 5 tys. zł grzywny.

Przypomnijmy. Kas fiskalnych nie muszą używać m.in. sprzedający osobom fizycznym, których obrót nie przekroczył 20 tys. zł i nie mają obowiązku ewidencjonowania sprzedaży.

Warto pamiętać, że w 2023 roku kupujący nie będzie mógł wybrać formy zapłaty przy transakcjach powyżej 20 tys. zł – forma bezgotówkowa stanie się obowiązkowa.

Ulga na zakup terminala płatniczego

Ustawodawca przewidział ulgę na zakup terminala płatniczego. Dla kogo przewidziana jest ulga? Skorzystają z niej przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ogólnych, podatkiem liniowym oraz podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT).

Ile można odliczyć od podatku? W roku podatkowym to maksymalnie 1000 zł lub 2500 zł dla osób, które kupiły terminal choć nie mają obowiązku używania kas rejestrujących.

Prawo do ulgi będzie obowiązywało przez dwa lata podatkowe (rok zakupu i w kolejnym).

Mniejszy limit płatności gotówkowych

Polski Ład zmniejszy również limitu płatności gotówkowych z 15 tys. zł na 8 tys. zł brutto. To oznacza, że przedsiębiorcy będą mogli rozliczyć się w gotówce do wskazanego prawem progu. Nowy limit obowiązuje od 1 stycznia 2023 roku.

Warto pamiętać, że dla mechanizmu podzielonej płatności (split payment) nadal obowiązuje limit 15 tys. zł.

sprzedaż spółek